1845213.jpg

blog.jpg

# שם השחקן
נק'
1
רפאל נדאל
8770
2
רוג'ר פדרר
8670
3
אלכסנדר זברב
5965
4
חואן מרטין דל פוטרו
5080
5מארין צ'יליץ'4950
botton.jpg
 #  שם שחקנית
 נק'
 1
סימונה האלפ
7970
 2
קרולין וזניאקי
6745
 3
גרביניה מוגורוזה
6550
 4
סלואן סטיבנס
5463
 5אלינה סביטולינה
5205
botton.jpg

על מה שבין קווים ומה שבין האוזניים

למרות שהתחלתי לשחק טניס רק בגיל שלושים, מאז ומתמיד אהבתי את הספורט ועקבתי אחריו.

בכתבה הבאה אעסוק בפסיכולגיה שמאחורי הספורט המיוחד הזה והקשר הישיר למשחק תחרותי, ואולי מה שמבדיל את השחקנים הטובים לטופ שבטופ.

הטניס, כפי שכולנו יודעים זה משחק שונה לחלוטין מרוב סוגי הספורט שאנחנו מכירים. אם אנחנו משווים לכדורסל או כדורגל ההבדל הוא תהומי בלי להכנס לנושא הפיזי. בכדורסל ובכדורגל משחקים לפי זמן. כלומר, תאורטית, במצב של עשרים הפרש בכדורסל או,  לחילופין שלושה שערים הבדל בין הקבוצות היריבות בדקות הסיום , המשחק בדרך כלל סגור. על אחת כמה וכמה אם נשארו כמה שניות . בטניס איך אומרים באנגלית

"it aint over till the fat lady sing's" זה לא נגמר עד שזה נגמר. וכבר קרו דברים מעולם.  עוד דבר. בכדורסל, אפשר להחטיא. לא קרה כלום. בטניס, פיספסת את הבייס ליין= נקודה ליריב.

אחד על אחד. בטניס משחקים שני שחקנים אלא אם מדובר בזוגות. אין תחלופה. כלומר גם אם לשחקן יש נפילה מנטלית . ירידה במומנטום. פציעה או כאבים, אין החלפה. עד התהילה, או עד הסוף המר.
אנסה לתת כאן מספר דוגמאות של שחקנים בכירים שאחנו מכירים היטב ולראות איך הם מתמודדים בתת מודע ובמודע, ברגעים הקשים וגם באימונים.
 
אינטנסיביות
 
רפאל נדאל, כמו גם דויד פרר, כמו גם לייטון יואיט. לא עוצרים, ואומר אף מעבר לזה, לא מאיטים . אפשר לראות את זה באינטנסיביות שהם משחקים את כל המשחק.
התכונה הזאת שלהם תלויה במנטליות מאד חזקה וגם בכושר פיזי ברמה גבוהה ביותר. כושר רע מביא מביא לעייפות מנטלית, טעויות וחוסר חשק להשקיע ולרוץ אחרי כדורים אבודים.

חובה עלינו לזכור בעת משחק, כשאחנו הכי מתאמצים דבר מאד חשוב. היריב שמולנו , גם לו קשה. גם הוא מזיע. גם לו כואב. גם הוא מתעצבן למרות שהוא דואג שלא נראה את זה. לכן, לסיכומו של עניין, ככל שנהיה יותר אינטנסיבים לאורך יותר זמן, כך גדל הסיכוי שלנו להכריע את היריב.


Lleyton-Hewitt-5813457.jpg
(בתמונה- לייטון יואיט האוסטרלי)

חוק שימור אנרגיה
 
האנרגיה שלנו כבני אדם היא מוגבלת, (אם אנחנו לא לוקחים סמים כמובן). אחנו צריכים ליעל אותה כמה שאפשר, על אחת כמה וכמה , כשמדובר במשחקים תחרותיים.

רוג'ר פדרר, או מי שזוכר את פיט סמפרס היו ועדיין אלופים בלשמר את האנרגיה שלהם . אפשר לשים לב שאחרי כל נקודה, אם שלהם או אם של היריב,  הם בקושי מגיבים. הם לא מתפרצים משמחה ולא מתעצבנים ושוברים מחבט . כמעט לא מוציאים אנרגיה בהחצנת רגשות וגם שומרים כך על פוקוס וריכוז.

אפשר לראות על אנדי מארי, מיכאל יוז'ני, מראט ספין כששיחק, מוכשרים ככל שיהיו, עדיין מוגבלים מנטלית ויריב חכם, ידע ללחוץ על הפצע שלהם ולהעלות את האינטנסיביות כשקשה לאלה.


רוג'ר פדרר בדרך כלל שובר פעם אחת את היריב שלו במערכה. הוא מזהה מתי ליריב שלו יש ירידה קטנה ברמת המשחק, מעלה הילוך ואז שובר אותו . פדרר יודע שאין לו מה להתאמץ כשליריב שלו הולך טוב. לכל שחקן ירידות ועליות בריכוז. כל הזמן. צריך רק לדעת לזהות אותן ולא ללכת נגדן  . פדרר לא ישקיע אנרגירה מיותרת בשבירה נוספת. כל מה שנותר לו כעת, הוא לשמור על ההגשות שלו שידועות כקלף בטוח. המאסטרו גם יודע גם בדיוק כמה עליו להתאמן ועדיין לא להיפצע. אימון יתר יביא דלקות, שברי הליכה, ירידה במערכת חיסונית וכו'.

pete_sampras_wimbledon5.jpg
(בתמונה- פיט סמפראס אמריקני)

איך לשבור את המומנטום של היריב שלך?

בכל משחק ותחרות יש חשיבות למומנטום. בטניס המומנטום קריטי אף יותר. כמו שכתבתי בתחילת הכתבה, בטניס אין מי שיחליף אותך . אתה לבד. ואם לא תצא מהמשברון הקטן שפוקד אותך בזמן המשחק, זה עניין של זמן וריכוז של היריב, שיצטרך פחות ופחות להתאמץ עד שיביס אותך.


ישנם מספר טריקים לא הכי ספורטיביים אבל במסגרת החוק שיעזרו לך להתפקס ואולי יוציאו את היריב מה"ZONE" שהוא נמצא בו. ("זואון"=מצב מנטלי שספורטאי נכנס אליו ברגעים, והכל הולך לו):

1.      לקחת את הזמן בהגשה(נשימות ארוכות, לשחק עם השיער(שראפובה, נדאל)

2.      לכדרר עד שאתה מוכן(דיוקוביץ)

3.      ללכת לדבר עם השופטים(ג'ון מקנרו)

4.      להחליף חולצה, לשים גריפ חדש, לאכול משהו קטן.
 
5.      במקרה יותר קשה ואמנם קצת פחות ספורטיבי אפשר לצאת לשרותים. כל מה שעוזר לך לחזור למשחק והוא במסגרת החוק- הוא טוב. "בתחבולה תעשה לך מלחמה"(משלי כ"ד...)
 
 .mcenroe.jpg
(בתמונה-ג'ון מקנרו האמריקני)

Killer instinct

"קילר אינסטיקנט"- הגעת ל- 5 במשחקונים. היריב שלך עם 3 או 4, או  אפילו משחקון אחד. תגמור אותו. תעלה הילוך ושים גז. אל תיתן לו להרים את הראש. יכול להיות שהזדמנות כזו לא תחזור. קח את הנקודות בכל הכח ותסיים עם המשחק הזה.
 
בהצלחה.

טמיר גורדון
roger4343.jpg
(בתמונה-רוג'ר פדרר בצעירותו)
israeli_tennis.jpg
world_tennis.jpg
calander.jpg
 #  שם שחקן
 דירוג עולמי
 1
דודי סלע
101
 2
עידן לשם
347
 3
מור בוליס
536
 4
איגור סמילנסקי
564
 5
ישי עוליאל
606
botton_men_israel.jpg
 #  שם שחקנית
 דירוג עולמי
 1
דניס חזניוק
200
 2
יוליה גלושקו
273
 3
ולדה אקשיברובה
456
 4
לינה גלושקו
841
 5 ניקול נאדל 1026
botton_men_israel.jpg